SAYFAYI YAZDIR

                                          MESLEK SEÇİMİ
         Merhaba,

  Yaklaşan ÖSS ile birlikte öğrencilerin sınav sonrası hangi bölümleri tercih edeceği konusu da ön plana çıkmaya başladı. Aslında meslek seçimi çok küçük yaşlarımızda başlayan bir süreci kapsıyor. Hepimize sorulan “ Büyüyünce ne olacaksın? “ sorusu belki de bu konuda ilk düşünmeye başladığımız dönemlere rastlıyor. Elbette o dönemlerde kendi özelliklerimizi ve mesleklerin özelliklerini göz önüne almak gibi bir düşüncemiz olmadan, sadece örnek aldığımız ya da hoşumuza giden kişiler gibi olmak için birtakım meslekleri seçmek istiyorduk.

  Zamanla bu ilk seçtiğimiz meslekte değişiklikler olsa da daha gerçekçi seçimler soyut düşünmenin yerine oturduğu, geleceğe yönelik planlar yapmaya başlanan ve zaman perspektifinin iyice geliştiği ergenlik dönemine rastlar.Bu dönemde ayrıca en önemli özellik olarak “ Ben kimim?” sorusuna da yanıt aranmaktadır.

  Meslek seçiminde kişilik özellikleri ile mesleklerin özellikleri göz önüne alınarak bu ikisi arasında eşleme yapmak prensip olarak en çok kullanılan yöntemdir. (Prensip olarak diyorum çünkü özellikle ülkemiz koşullarında daha çok şansa dayalı tercihlerin yapıldığını gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim.) Yapılan eşleme ne kadar iyiyse o kadar sağlıklı mesleki karar verilmiş olur.
    
  Kendini tanırken şunlara bakılır:
      - Hangi işe girersem beceririm? (Yetenekler)
      - Neyi yapmaktan hoşlanırım? (İlgiler)
      - Yaşamdan ne istiyorum, meslekten ne bekliyorum? (Beklentiler, değerler)
     Meslekleri tanırken ise;
      - Başarı şartları,
      - Ne tip işler yapıldığı,
      - Nasıl bir yaşam standardı sağladığı,
      - Beklentilerini ne derece karşıladığı,
      - Nasıl bir çalışma ortamı gerektiği
önem kazanır.

  Ancak, ÖSS’ ye girecek ve meslek tercihlerini yapacak olan 17- 18 yaşındaki gençlerden pek çoğu mesleki karar verme olgunluğuna ulaşabilmiş değil.Aslında ben mesleki karar vermenin ömür boyu süren bir süreç olduğuna inanıyorum.Zaman içerisinde insanlar kendilerine uygun mesleği seçeceklerdir. Ülkemiz koşullarında çoğunlukla öğrencilerin ÖSS puanları nereyi kazanmalarına yetiyorsa o bölümü tercih ettikleri bir gerçek. Bunun yanında istediği bölümü kazanmak adına ikinci sene tekrar sınava giren,kazanan ama bu bölümde umduğunu bulamayan öğrenciler de var. Ancak bir süre sonra, seçilen meslekte kişiler kendilerine uygun olan işi yapmaya başlayabilirler.O nedenle önemli olan uyum becerisidir.Bir meslek seçildikten sonra her kişiye uygun bir alan bulunabilir.Bu alanda herkes aldığı eğitimi kişilik yapısı ile harmanlayarak bir çalışma ortamı yaratabilir. Herhangi bir mesleki alanda gereken kişilik özellikleri, bu alanın sektörüne, çalışılan işyerine, bu işyerinde hangi pozisyonda bulunulduğuna ve hatta elinde o anda bulunan projeye göre değişebilir. 
 
  Bu nedenle bence mesleklere konsantre olmaktan çok, gençlerin kişilik özelliklerini geliştirmesine önem verilmelidir.Öğrenciler kendi kararlarını kendileri versinler. Yanlış karar mı? Değiştirilebilir.İnsanların % 60’ ı hayatlarında en az bir defa meslek değiştiriyor zaten…

                                                                                                                        Nazan ÜRGEN