SİTE HARİTASI

SİTE KULLANIM KURALLARI

 

 

 Site Kurucusu: Ahmet Ali YILDIZ

     Anacığım derki; oğlum haşhaş çapaları yapılırken doğdun. Demirci İlçesi, 60 haneli Çavullar Köyünde 4 Kardeşten en büyüğü olarak doğdum. Nedenleri belli.... (geçim Derdi) köyüm hala 60 hane. 
     İlkokul 1,2,3. sınıfları Borlu kasabasında okuduktan sonra köyümün Cami odası ilk okul yapılarak 4. ve 5. Sınıfları köyümde okudum. Öğretmen yokluğundan köyüme hep lise mezunlarından vekil öğretmen gönderildi. Okulumda herkes 1. Sınıfken ben 4. sınıf öğrencisiydim. pazartesi ve cuma günleri vekil öğretmenimiz yok. Öğretmenim bana "küçük öğretmen" ismi takmıştı. pazartesi ve cuma günleri okulumun öğretmeni bendim. İşte 9-10 yaşlarımda öğretmen olmayı seçmiştim. İlkokulu bitirince babam karayollarında işçi olarak çalıştığından evin tarla bağ bahçe işleri benim olmuştu. 2 yıl çiftçilik yaptıktan sonra, yağmurlu havalarda okul yakınına çocuklar ile oynamaya giderdim. Tapu Kadastro Memuru Erzincanlı Erol Sarıgöl (Kışın köyümüzde öğretmen, yazın Manisa da Asker) ıslanmayayım diye beni sınıfa alırdı. Bana kalem defterde verir öğrenciymişim işlemi yapardı.
     2 yılın sonunda Erol Sarıgöl terhis olunca köylüler ile vedalaşırken babama bu çocuğu Demirci Öğretmen Okulu İmtihanına göndermezsen hakkımı helal etmem dedi ve ayrıldı.
     Öğretmen okulu sınavına girdim. Öğrenci çokluğu ve 75 gündüzlü öğrenci kazanacağından oldukça gözüm korkmuştu. Sınavı 6. Öğrenci olarak kazandım.
     Artık hayalimdeki meslek olan öğretmenliği seçmiştim. 7 yıl öğretmen okulu eğitimimi tamamlayıp 1975 yılında mezun olmuştum. Ayrıca köyümde ilk devlet memuru ben olmuştum..
     İlk atamam Salihli Damatlı köyü ilkokulu oldu. 2 yıl burada görev yaptıktan sonra, bir yolunu bulup kendi köyüme gitmeliydim. Çünkü köyümdeki okulun ne suyu ne de çevre duvarı vardı. Ayrıca köyümün çocukları okumalıydı.. Başardım.
     Öğretmen okulunda çocukluk aşkım olan sınıf arkadaşım Sebahat (Demirbaş) Yıldız ile 17.08.1977 de hayatımı birleştirdim. Eş durumundan eşimi de yanıma alarak beraber çalışırken 1979 yılında Bayburt Pamuktaş köyüne er-öğretmen olarak atandım. 1979 şubatında er öğretmenler eş durumu varsa eşlerinin bulunduğu ilçede çalışabilirler kararnamesinden faydalanıp tayin istedim, Demirci ilçesi Elek Köyü İlkokuluna atandım. 12 Eylül darbesi eşim ve benim için en büyük darbe oldu. TÖB-DER üyesi olmamdan dolayı eşim ile aynı köyde birleşmemiz artık mümkün değildi. Ben Elek köyünde eşim çavullar köyünde birde 29 mayıs 1978 yılında dünyaya gelmiş oğlum Ufuk Tan Doğan Yıldız vardı.( şimdi Trabzon Sağlık Müdürlüğünde Şube Müdürü) Tayin zamanlarında dilekçe cevabı olarak Salihli'nin tüm köyleri, saruhanlı'nın tüm köyleri ve Turgutlu'nun tüm köyleri bize dolu gösteriliyordu. Amaç bizi bir köyde birleştirmemek. Başardılar.. 2 yılın sonunda Tayin dilekçelerimiz dikkate alınmadan " Bakanlık emirleri gereğince" kararnamesi ile Demirci İlçesi Ayvaalanı Köyü İlkokulunda birleştik.
     Bu köyden malesef 11 yıl boyunca tayinimiz yapılmadı. Bu arada unutmadan 18.08.1983 yılında 2. oğlum Umut Yıldız dünyaya geldi..( Şimdi İzmir Konak İlçesi Turgut Reis İlkokulunda İngilizce Öğretmeni)
      11 yıl sonunda bize kin besleyenler sanırım geberdiler. Borlu İlkokuluna tayin istedik tayinimiz yapıldı. Borlu da 5 yıl çalıştıktan sonra, Salihli Cumhuriyet İlkokuluna sıraya girerek, en yüksek puanlı öğretmen ünvanı ile (420) Salihli'ye geldik. Bu okulda da 2000 yılına kadar görev yaparak 25 yıl 9 günlük hizmetim sonucu emekli oldum. (Neden mi erken, sendikamın ilçeye şube müdürü yaptığı zatın beni emekliliğe zorlayıp köylüsünü norm kadrodan kurtarmak için..)
     Emekli olduktan sonra kendimi dalından rüzgarın kopardığı bir kuru yaprak gibi hissettim.
     Zaten Salihli de çalışırken www.ogretmensitesi.org şeklinde web sayfam vardı. sayfamdan Türkiye'nin her tarafından öğretmenler hazırladığım planları download edip kullanıyorlardı.
     Emekli olduktan sonra Web sayfamı, www.demircimezunlari.com
 olarak sürdürmeye başladım. Hala devam ediyorum, nereye kadar...!

 

 

DUYURULAR

ÖZLÜ SÖZLER

SAYFA SAYACI

     Kendinizi başkalarına anlatma çabasına girmenize gerek yok. Herkes kimliğini cebinde, kişiliğini benliğinde taşır.

www.demircimezunlari.com © 2000