KAYBETTİKLERİMİZE DUYGULARINIZ

                 
Katılımcının Bilgileri

Türkiye/Manisa

Yazan: Turgay KANAT

Eklenme Tarihi:
05.08.2015 21:42:40
  Mesajı Sayfa Başına Çek

UZUN BAYRAK

         UZUN BAYRAK

Bin dokuz yüz seksen dört yılının Eylül ayında Demirci Eğitim Yüksekokuluna başladık. Geçen iki, üç hafta içinde diğer öğrencilerle birbirimiz tanıyıp konuşunca arkadaşlıklar oluşmaya başladı. Nuri’yi de işte böyle ders aralarındaki kantin konuşmalarının birinde tanıdım. Nuri bizim sınıfa düşmemişti. Aynı evde de kalmıyorduk. Ama diğer zamanlarda arkadaşlığımız, dostluğumuz üç yıl boyunca sürdü gitti. Kahvedeki altmış altı ve domino oyunlarında değişmez rakiplerimden biriydi.

Dertleştiğimiz günlerin birinde bana, Tokat Erbaa’daki ailesini anlattı. Ekonomik durumlarının pek iyi olmadığını, bu okulun kendisi için bir şans olduğunu söyledi. Ona kendim de içinde olmak üzere okuldaki bir çok arkadaşın aynı durumda olduğunu belirtip, olur da okulu bitirebilirsek ekonomik anlamda rahatlayabileceğimizi söyledim.

Yine Demirci’nin çok soğuk bir gününde kahvede domino oynarken Nuri’ye evde yakacak hiçbir şey olmadığını söyledim. Bana kendilerinde de çok az odun olduğunu en azından bu geceyi geçirmek için onlara gelmemi söyledi. Sevindim. Nuri’yle eve gidip, çaresizlik ve parasızlığın zorlamasıyla önce iki boş çuval bularak karşı mahalleye, çok sıkıştığımız günlerde yaptığımız gibi, odun aramaya (çalmaya) gittik. Maceralı arayıştan sonra aşırdığımız odunları, teneke sobanın rengini değiştirene kadar yakıp, iliklerimize kadar ısındık.

İşte böylesi bir arkadaşlık yaparak zorlu geçen üç yıl sonun da okulu bitirip ayrıldık. Daha sonra tesadüfen Midyat’ta karşılaştığımızda her ikimizin de Mardin ilinin farklı ilçelerinde çalıştığımızı öğrendik. O, Dargeçit’in ben de İdil’in bir köyüne atanmıştım. Ayrıca okulun bittiği yaz evlendiğini, köyde eşiyle beraber kaldığını söyledi. Ayrılırken her ay maaş günleri Midyat’ta görüşmek üzere sözleştik.

Bin dokuz yüz seksen sekiz yılının Mart ayında görüştüğümüzde konuşurken, o gün kendisine okulda kullanılmak üzere büyük boy bayrak verildiğini anlattı. Kendisine bu bayraklardan bizim ilçede de dağıtıldığını, bize de verdiklerini söyledim. Hatta bizim ilçedeki dağıtımda bayrakların büyük olmasının eğer öldürülürsek tabuta sarılacak bayrağın hazırlığı diye aramızda şaka yaptığımızı anlattım. Gülüştük.

Nuri ile o yıl son kez Nisan ayında yine Midyat’ta görüştük. Havadan sudan konuşmalarımızın arasında huzursuz olduğunu, yakınlarındaki köylerin basıldığını, bir an önce tatilin gelmesini beklediğini söyledi. Gelecek yıl Eylül ayında görüşmek üzere ayrıldık.

Bir sonraki yıl Eylül ayında Nuri ile görüşemedik. Ekim ayı maaş gününde Nuri yine gelmedi. O yıllarda iletişim şimdiki gibi olmadığından birbirimizden haber alamadık.

Kasım ayı maaşını almaya gittiğimde ilçede Ekim ayında Dargeçit’te bir öğretmenin öldürüldüğünü duydum, birden içim sızladı. Aklıma en son görüşmemizdeki söyledikleri geldi. Aramızda geçen bayrak diyalogunun gerçekleşme düşüncesi beni korkuttu. Yaptığım detaylı araştırmada korktuğumu yaşadım, evet öldürülen Sümer köyü öğretmeni, yani bizim Nuri idi. Hem de eşiyle birlikte.Aklıma öğrenciyken anlattıkları geldi. Ailesinin durumu, ekonomik yetersizlikler vs. İşte okul bitmiş işe başlamış sözüm ona ekonomik rahatlama sağlanmıştı. Ama daha bir yıl bile dolmadan her şey birden noktalanmış , yaşam bitmişti.

Memleketine, kendisine verilen o uzun bayrağa sarılı olarak mı gitti bilmiyorum, ama kaderin cilvesi midir bilinmez, arkadaşım Nuri ve eşinin yaşamı çalıştığı okulunun önündeki bayrak direğinde noktalandı. Kendisi bir yıl öğretmen olabildi ama köyünde isminin verildiği Şehit Öğretmen Nuri Öztürk İlköğretim Okulu’nda yıllardır bir çok öğretmen görev yapıyor.

Hani derler ya bazı olayları anlamak için yaşamak gerekir. İşte bu da öyle bir şey, sizlere ne kadar aktarabildim bilmiyorum. Ancak şunun bilinmesini isterim ki, hiç bir kimse ne böyle olay yaşasın, ne de anlatacak bu tür anıları olsun.
12 Kasım 2012


Turgay KANAT
Halil Mandacı İlkokulu
Sınıf Öğretmeni
Katılımcının Bilgileri

Türkiye/Manisa

Yazan: Ahmet Bilir

Eklenme Tarihi:
16.05.2015 01:28:09
  Mesajı Sayfa Başına Çek

Ölüm, adın kalleş olsun!

         
1974 yılında önümde arkamda dolaşan küçük Birol Ergün can dostum, arkadaşım, fikirdaşım, yoldaşım, dostum oldun. Her yerde, her zaman kendinden önce başkalarını düşünendir. İnsan gibi insandın. Sevecen, yardım severdin, Hiç "olmaz" demezdin. Bütün akılcı olayları ve olguları desteklerdin. Yiğittin. Toplum ve doğa hatta insanlık adamıydın. 13 Mayıs 2015' te gülerek gittin.
Fakat kalleş ölüm seni bizlerden erken ayırdı. Yaşamı çok severdin. Mutlu olmayı bilirdin. En çok da mutlu etmeyi...
Yazmaya çalışıyorum... Boğazım düğümleniyor... Sana ölümü konduramıyorum. Seni hiç unutmayacağım. Yaşadığım sürece tatlı anılarla yaşatacağım...
Rahat uyu... Yıldızlar yoldaşın olsun..
Ahmet Abin...
Katılımcının Bilgileri

Türkiye/İstanbul

Yazan: fatih karabalık

Eklenme Tarihi:
21.04.2014 00:55:18
  Mesajı Sayfa Başına Çek

sevgili öğretmenim

         sizi çok seviyoruz öğretmenim sizi çok özledik öğrettiğiniz tavşan şarkılar .siz annemizdiniz bizim.tanışdığımızda balonla tanışmışifdik sizi çok özledik toprağınız bol mekanınız cennet olsu amin...
Katılımcının Bilgileri

Türkiye/İzmir

Yazan: ebru karatepe

Eklenme Tarihi:
18.02.2014 05:28:06
  Mesajı Sayfa Başına Çek

BABAM

         Canımın içi babam,benim canımdan öte sevdiğim,annemin sonsuz aşkı,kardeşim Emel'in canı,ciğeri...Ani gidişin ardından moralimiz bozuk,kamemimiz kırık kaldı...Mekanın cennet olsun seni çok seviyoruz...torunun Ege seni çok özlüyor...ışıklar içinde yat canım babam...
Katılımcının Bilgileri

Türkiye/İstanbul

Yazan: Serdar Dinç

Eklenme Tarihi:
16.02.2014 03:43:01
  Mesajı Sayfa Başına Çek

SENİ UNUTMADIK ÖĞRETMENİM

         Seni hiç unutmadım öğretmenim senin hakkınnı hiç bir zaman ödeyemem bana çok emegin geçti.Senin vefat ettigini ilk duydugum gün inanmadım yada inanmak istemedim çünkü ben seni bir anne olarakta görüyordum.Benim için hem öğretmenimdin hemde hiç olmayan annemdin.Şimdi bile seni çok özlüyorum öğretmenim aradan yıllar geçti.Ama seni hiç unutmadım öğretmenim sizin yerinşz hep özeldi
Toplam Mesaj: 7
Sayfa : 1 2
KAYBETTİKLERİMİZE DUYGULARIMIZEditör Girişi

Demirci Mezunları